Pielęgnacja Biżuterii

Jak dbać o biżuterię srebrną i pozłacaną ? 

 

Co to jest biżuteria pozłacana ? 

Biżuteria pozłacana jest pokryta jedną lub dwiema warstwami złota Powierzchnię srebrnej lub mosiężnej biżuterii poddaje się kąpielom galwanicznym. Efektem jest pokrycie biżuterii złotą powłoką

Czy pozłacana biżuteria może się ścierać ?

Biżuteria pozłacana może się ścierać. Przy częstym użytkowaniu narażone jest na ciągłe ocieranie się o skórę i odzież. Okres utrzymywania się złotej powłoki na biżuterii jest zależny od sposobu użytkowania . Biżuteria z której zetrze się złocenie nadal pozostaję piękną , srebrną ozdobą .

Jak dbać o biżuterię pozłacaną ?

Pozłacane wyroby wymagają szczególnej pielęgnacji. Złota warstwa jest bardzo podatna na ścieranie i aby pozostała na biżuterii dłużej, należy traktować ją ze szczególną delikatnością. - Zdejmuj biżuterię do snu – dzięki temu uchronisz ją przed ocieraniem o pościel, skórę czy włosy. - Nie baw się biżuterią -Przechowuj odpowiednio biżuterię – po zdjęciu biżuterii, zabezpiecz ją kawałkiem tkaniny włóż do szkatułki lub pudełeczka jubilerskiego. Pamiętaj, aby nie zostawiać biżuterii w łazience – zdejmuj ją przed prysznicem. -Staraj się nie dopuszczać do kontaktu biżuterii z wodą, środkami chemicznymi czy perfumami. Zdejmuj ozdoby do mycia rąk lub podczas kąpieli i cięższych prac domowych. -Nie zakładaj biżuterii na trening czy plażę, narażona jest wówczas na promienie UV i wilgoć.

Biżuteria Pozłacana - czy warto ?

Wyroby pozłacane mają swoje wady i zalety . Zaletą jest na pewno cena, biżuteria pozłacana jest dużo tańsza od tej wykonanej ze złota . Wadą jest nieuniknione ścieranie się złotej warstwy. Pozłacana biżuteria sprawdzi się u osób które nie mają nic przeciwko, aby po jakimś czasie ich biżuteria zmieniła kolo na srebrny .

Uwaga ! Złocenia z czasem mogą zmieniać kolor na srebrny  ! Nie jest to wadą produktu , jest to naturalny proces  pozłacanej biżuterii .

 

Dlaczego srebro ciemnieje ? 

Srebro się utlenia ? Czy to dlaczego ? 


To też nie zupełnie prawda. Srebro co prawda podlega procesowi utleniania, jest go jednak dość trudno wywołać, ponieważ wymaga wysokiego ciśnienia.

Czy to oznacza, że jeśli biżuteria ciemnieje, to nie jest wykonana ze srebra i ktoś nas oszukał?


Absolutnie nie, ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, jednak to, co pokrywa srebro odbierając mu ten niesamowity blask, to nie tlenek a siarczek srebra.

Skąd ten siarczek?


Z powietrza.

Czyli jednak?


Tak. Powietrze, ale również nasza skóra to coś z czym srebro styka się cały czas. Im więcej związków siarki (siarkowodoru) w powietrzu, tym szybciej powierzchnia srebra pokryje się ciemnym nalotem.
Jeśli żyjemy w zanieczyszczonym, miejskim środowisku, nasza biżuteria szybciej ulegnie ściemnieniu, niż w przypadku, gdy zamieszkujemy dziewicze lasy nad czystym jeziorem, ale nie tylko nasze otoczenie ma wpływ na ten proces. Również to, co jemy i to, jaką biologię ma nasz organizm, skóra.

Jakie to zasady, które pozwolą nam cieszyć się pięknem biżuterii jak najdłużej?


Przede wszystkim należy biżuterię traktować po królewsku. Szanujmy ją. Zdejmowanie ozdób do kąpieli czy gotowania lub sprzątania powinno być naszym nawykiem. Zdejmujmy ją także do spania.

To dość uciążliwe…


Być może, ale powoli dłużej cieszyć się blaskiem srebra. Wybór należy do nas.

Czy mogę oczyścić moje srebro używając folii aluminiowej?


Oczywiście. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy pognieciemy folię lub potrzemy ją papierem ściernym, a następnie umieścimy ją w ciepłej wodzie (ciepło przyspiesza proces), do której dodamy sporej ilości soli (sól również ma za zadanie przyspieszyć proces ułatwiając zbilansowanie jonów podczas zachodzącej reakcji). Do tak przygotowanej kąpieli wkładamy biżuterię i obserwujemy jak na naszych oczach pokrywający ją tlenek srebra rozpada się.

Mogę przecież użyć szczoteczki z pastą aby wyczyścić srebro


Owszem, ale musimy pamiętać, że srebro jest metalem miękkim (dlatego też nie używamy wyrobów ze 100% srebra w składzie, ponieważ taka biżuteria od razu uległaby zniszczeniu) a twarda szczoteczka lub pasta z granulkami mogą uszkodzić powierzchnię biżuterii. Najlepiej użyć miękkiej szmatki, kąpieli z aluminium, o której rozmawialiśmy przed chwilą lub po prostu kupić płyn do czyszczenia srebra.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl